یکصدماه تلاش 2 - کد صفحه : 55

ملاقات و مذاكره با سران محترم سه قوه

در تبيين جايگاه و رسالت‌هاي سازمان نظام روان‌شناسي و نقش مؤثر روان‌شناسان و مشاوران در ارايه خدمات روان‌شناختي و مشاوره‌اي در عرصه‌هاي مختلف جامعه در اين ملاقات‌ها و مذاكرات سودمند رييس جمهور محترم، رييس محترم مجلس و رياست معظم قوه قضاييه حضرت آيت‌الله صادق لاريجاني نگاه مثبت و حمايتي خود را نسبت به سازمان نظام روان‌شناسي اعلام داشته و بر تعهد و تقيد روان‌شناسان و مشاوران بر اصول و ارزش‌هاي فرهنگي و ديني تأكيد نموده،‌ ضرورت تقويت روش‌هاي نظارتي را يادآور شدند. هم‌چنين در اين ملاقات‌ها و مذاكرات انجام شده نحوه بهره‌گيري از خدمات روان‌شناختي در عرصه‌هاي مختلف جامعه،‌ خدمات عمومي دولت، فرايند قانون‌گذاري، ضرورت‌ها و پيامدهاي آن و به‌ويژه در حوزه‌هاي مختلف قوه قضاييه مورد بررسي و تأكيد قرار گرفت.

شركت در جلسه رسمي هيأت محترم دولت

 با طرح اهميت خدمات روان‌شناسي و مشاوره در حوزه‌هاي مختلف فردي، خانوادگي، مديريتي، آموزشي، فرهنگي، اجتماعي، سياسي، صنعتي و اقتصادي در ديدار با رييس محترم جمهوري جناب آقاي دكتر احمدي‌نژاد ايشان مقرر نمودند كه اين‌جانب در جلسه دولت حضور يافته و در جمع وزراي محترم و معاونين رييس جمهور در ارتباط با جايگاه، نقش و رسالت‌هاي خطير سازمان نظام روان‌شناسي و مشاوره كشور صحبت نمايم. در اين جلسه مهم تعداد قابل توجهي از وزراي محترم خواهان همكاري نزديك سازمان با وزارت‌خانه متبوع آن‌ها شده و وزير محترم كشور (جناب آقاي نجار) با ارسال نامه‌اي به همه استانداران محترم كشور، خواهان همكاري همه‌جانبه استانداران با شوراهاي استاني سازمان گرديد.

شركت در كميسيون‌هاي مختلف حقوقي، فرهنگي و اجتماعي دولت

اين‌جانب با شركت در ده‌ها كميسيون دولت كه عموماً‌ به رياست يكي از وزراي محترم برگزار مي‌شود تلاش نمودم ضمن تبيين جايگاه و رسالت خطير سازمان نظام روان‌شناسي و مشاوره در جامعه اسلامي ايران،‌ نيازهاي اساسي سازمان را در تهران و استان‌ها تشريح نمايم: نياز به يك ساختمان مناسب در شأن روان‌شناسان و مشاوران كشور، تصويب تعرفه پيشنهادي شوراي مركزي سازمان به‌عنوان مقدمه لازم براي بهره‌گيري از خدمات بيمه‌اي، تقويت اقتدار سازمان نظام روان‌شناسي و مشاوره و پيش‌گيري از مداخلات ناصواب و خلاف قانون برخي از سازمان‌ها در صدور مجوز خلاف قانون براي خدمات روان‌شناسي و مشاوره از جمله مباحث مطروح در اين جلسات بود.

شركت در جلسات كميسيون‌هاي بهداشت و درمان و آموزش و تحقيق مجلس شوراي اسلامي

لازم بود براي تبيين جايگاه و رسالت‌هاي پوياي سازمان در جلسات مختلف كميسيون‌هاي مجلس به‌خصوص كميسيون بهداشت و درمان حضور يافته و تعامل مطلوبي با اعضاي محترم كميسيون برقرار نماييم. به لطف خدا حاصل چنين مشاركت‌هاي فعالانه در كميسيون‌هاي هيأت دولت و كميسيون‌هاي ذيربط مجلس شوراي اسلامي، افزايش اقتدار هرچه بيشتر سازمان بود.

برگزاري جلسات هم‌انديشي و هم‌آهنگي رؤساي نظام‌هاي مختلف حرفه‌اي

برگزاري جلسات هم‌انديشي و هم‌آهنگي با رؤساي سازمان‌هايي هم‌چون نظام پزشكي، نظام مهندسي،‌ نظام پرستاري، نظام دامپزشكي زمينه بهره‌گيري متقابل از تجارب ارزشمند حرفه‌اي را براي همه ما بيش از پيش فراهم مي‌نمود.

حضور فعال در برنامه‌هاي متنوع تلويزيوني و راديويي

حضور پيوسته اين‌جانب در برنامه‌هاي مختلف تلويزيوني و راديويي و مطبوعاتي فرصتي مغتنم بود تا بيش از پيش به اهميت و ضرورت خدمات روان‌شناسي و مشاوره در جامعه ايران اسلامي تأكيد داشته باشم.

به لطف خدا در شرايط فعلي سازمان نظام روان‌شناسي و مشاوره كشور به رغم قدمت بسيار اندك نسبت به نظام‌هاي حرفه‌اي پرسابقه از استحكام و اقتدار قابل توجهي برخوردار شده است.

الحق تأسيس و استقرار به حق سازمان نظام روان‌شناسي و مشاوره كشور و تلاش‌هاي مستمر و پوياي انجام شده در تقويت و اقتدار سازمان و استفاده از فرصت‌هاي ارزشمند در تشريح و تبيين اهداف و برنامه‌هاي سازمان و صدور پروانه‌هاي تخصصي اشتغال به روان‌شناسان و مشاوران واجد شرايط و تأسيس دفاتر و مراكز خدمات روان‌شناسي و مشاوره در گستره ايران اسلامي سبب گرديد كه نگرش غالب دانش‌آموزان مدارس و دانشجويان كارشناسي دانشگاه‌ها نسبت به رشته روان‌شناسي و مشاوره فوق‌العاده مثبت و حمايتي گردد. به‌گونه‌اي كه در غالب دانشگاه‌هاي كشور پذيرفته شدگان برتر كنكور در علوم انساني و بعضاً در علوم تجربي و رياضي روان‌شناسي را به عنوان اولين رشته تحصيلي خود انتخاب مي‌نمايند و بسياري از فارغ‌التحصيلان برتر كارشناسي‌هاي رشته‌هاي مختلف دانشگاهي نيز ترجيح مي‌دهند در كارشناسي ارشد روان‌شناسي و مشاوره ادامه تحصيل بدهند به‌گونه‌اي كه تعداد دانشجويان رشته روان‌شناسي نسبت به هشت سال پيش ده‌ها برابر افزايش يافته است.

تلاش مستمر براي ثبت روز روان‌شناس / مشاور در تقويم جمهوري اسلامي ايران

اقدامات لازم و پيگيري‌هاي مستمر براي ثبت روز ويژه‌اي به نام روز روان‌شناس / مشاور مبذول گرديده است،‌ اين موضوع در كميسيون‌هاي مختلف دولت مورد تأييد قرار گرفته و اميد است در اولين فرصت روز خاصي مثل روز تصويب قانون نظام روان‌شناسي و مشاوره توسط مجلس شوراي اسلامي (9 اردي‌بهشت) و يا روز ديدار ماندگار با رهبر معظم انقلاب اسلامي (19 اردي‌بهشت) به‌عنوان روز روان‌شناس / مشاور ثبت و اعلام گردد.

معرفي برنامه روان‌شناس / مشاور خانواده

در سال‌هاي اخير مقدمات لازم براي معرفي طرح جامع روان‌شناس خانواده فراهم گرديده و مسئولان ارشد نظام نسبت به طراحي اين طرح  برنامه بسيار مهم و ضروري نظر موافق خودشان را اعلام نموده‌اند. چرا كه در عصر حاضر خانواده‌ها بيش از خدمات پزشكي و درماني به خدمات مطلوب روان‌شناختي و مشاوره‌اي نياز دارند. در اين طرح پيش‌بيني شده است كه براي هر پانصد تا يك هزار خانوار يك روان‌شناس / مشاور متعهد و حاذق اختصاص يابد و هزينه‌هاي مربوط توسط دولت و سهم مختصري هم توسط خانواده پرداخت گردد.

همكاري مستمر با وزارت‌خانه‌ها، سازمان‌ها و نهاد‌هاي ذيربط

لازمه تعامل مستمر و پويا با نهادهاي پايدار جامعه مشاركت فعال در كميسيون‌ها و جلسات مشترك با اهداف مورد نظر است. شركت در كميته ملي سلامت (در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي) كميسيون استحكام خانواده (در وزارت كشور، ستاد دانش‌افزايي زوج‌هاي جوان، مركز امور زنان و خانواده رياست جمهوري) كميته بهداشت روان‌ صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران،‌ كميته جذب قضات (در معاونت آموزشي قوه قضاييه)، كميسيون پيشگيري از آسيب‌ها (شهرداري و معاونت اجتماعي ناجا)، كميته آموزشي نهاد مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها و چندين كميسيون و كميته ديگر بستر مناسبي است براي تثبيت جايگاه ارزشمندي و نقش‌آفريني سازمان نظام روان‌شناسي و مشاوره كشور.

بدون ترديد اين‌جانب در جلسات اوليه اين كميسيون‌ها به‌عنوان يك ضرورت حضور مي‌يافتم.

كاروان ويژه حج عمره روان‌شناسان و مشاوران

با تأييدات خالق مهربان پس از پيگيري‌هاي لازم و به لحاظ حضور فعال اين‌جانب در بخش بين‌الملل بعثه مقام معظم رهبري و ارايه ده‌ها سخنراني براي روحانيون و مديران كاروان‌ها و زائران خانه خدا، سازمان موفق گرديد يك سهميه خاص را براي اعزام كاروان ويژه روان‌شناسان و مشاوران كسب نمايد. قرار بود اين سفر عرشي در مرداد ماه انجام پذيرد، به دلايل محدوديت‌هاي اعمال شده توسط دولت عربستان در صدور ويزا،‌ انشاالله در سه ماه آخر سال جاري اين سفر عرشي انجام مي‌پذيرد.

اما پيگيري‌هاي موردنياز:

بديهي است به رغم تلاش‌هاي انجام شده آنچه كه لازم است با اتحاد و اتفاق و همدلي براي اقتدار هرچه بيشتر سازمان نظام روان‌شناسي و مشاوره كشور انجام پذيرد فراوان است وليكن در اين‌جا به چند مورد خاص اشاره مي‌نمايم:

·         پيگيري مستمر براي تهيه يك ساختمان مناسب با شأن روان‌شناسان و مشاوران كشور به‌عنوان ستاد مركزي سازمان از طريق دولت و ديگر نهادهاي ذيربط

·         در اين ارتباط پس از پيگيري‌هاي لازم و دستور مجدد و صريح جناب آقاي دكتر احمد‌ي‌نژاد قرار شد معاون محترم اجرايي رييس جمهور (جناب آقاي مهندس بقايي) در اسرع وقت ساختمان مناسبي را مرحمت نمايند،‌ اما تلاش‌هاي ايشان براي اهداي ساختمان مثمر ثمر واقع نگرديد و ايشان فرمودند كمك نقدي مي‌نمايند كه ساختماني خريداري و يا در زمين مناسبي بنا گردد. ايشان قول دادند كه پنج ميليارد تومان مرحمت نمايند و حدود دو ماه پيش يك ميليارد تومان به حساب سازمان واريز شد و مقرر گرديد كه مابقي هم در اسرع وقت مرحمت گردد و اين مستلزم پيگيري مجدد است،‌ هرچند شايد اين مبلغ هم براي ساختمان مطلوب كافي نباشد و بايد از مجلس محترم هم مدد جست.

·         پيگيري تصويب تعرفه پيشنهادي شوراي مركزي توسط دولت به‌عنوان اولين و مهم‌ترين گام براي تحت پوشش قرار دادن خدمات روان‌شناسي و مشاوره

همواره اولين سؤالي كه مسئولان ارشد بيمه براي بررسي امكان تحت پوشش قرار دادن خدمات روان‌شناسي و مشاوره مطرح مي‌نمايند اين است كه تعرفه شما چقدر است؟ آيا مطابق بند 4 تبصره 2 ماده 3  آيا به تأييد دولت رسيده است يا خير؟

لازم به ذكر است كه يكي از اصلي‌ترين دلايل تأخير در تأييد تعرفه سازمان توسط كميسيون‌هاي مختلف دولت و بالطبع توسط هيأت محترم دولت اين بوده است كه تعرفه پيشنهادي كميسيون‌هاي محترم دولت حدود يك‌سوم تعرفه پيشنهادي سازمان بوده است و يقيناً چنين پيشنهادي مورد قبول سازمان نبوده و نخواهد بود.

·         پيگيري لازم براي ارايه طرح جامع روان‌شناس / مشاور خانواده با همكاري مجلس محترم و دولت خدمتگزار

·         پيگيري براي اصلاح برخي از مواد قانون سازمان در جهت پويايي هرچه بيشتر سازمان و تقيد و تعهد بيشتر روان‌شناسان و مشاوران با عنايت به توصيه‌هاي مقام معظم رهبري

 

·         پيگيري مستمر براي استقرار شوراهاي استاني در ساختمان‌هاي مناسب با همكاري وزارت محترم كشور و استانداران محترم

·         تلاش براي بازنگري، اصلاح و تكميل برنامه‌هاي رشته‌هاي مختلف روان‌شناسي و مشاوره در سطوح كارشناسي، ارشد و دكتري با هدف احراز قابليت‌هاي كاربردي هرچه بيشتر توسط دانشجويان و فارغ‌التحصيلان اين رشته‌ها

·         برگزاري دومين كنگره ملي روان‌شناسان و مشاوران ايران و كنگره‌هاي منطقه‌اي با هدف افزايش دانش و معرفت عمومي نسبت به جايگاه و رسالت سازمان،‌ تقويت تعهد حرفه‌اي روان‌شناسان و مشاوران و اقتدار سازماني نظام روان‌شناسي و  مشاوره كشور

·         تقويت برنامه نظارت و ارزشيابي سازمان نسبت به خدمات روان‌شناسي و مشاوره توسط دريافت كنندگان پروانه تخصصي و تلاش براي پيشگيري و بازدارندگي از دخالت سازمان‌ها و اشخاص فاقد صلاحيت در اين حوزه

·          پيگيري براي ايجاد شوراي هماهنگي برنامه‌هاي بهداشت رواني در صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران با هدف پيش‌گيري از دخالت‌ افراد فاقد صلاحيت در خدمات روان‌شناسي و مشاوره و نظارت بر فعاليت روان‌شناسان و مشاوران در برنامه‌هاي مختلف و متنوع صدا و سيما

·          تقويت كميسيون انتظامي سازمان براي رسيدگي به تخلفات حرفه‌اي و اخلاقي اندك روان‌شناسان و مشاوران با حضور نماينده تام‌الاختيار دادستان محترم كل كشور

و در نهايت:

شايسته و بايسته آن است كه با توكل به خداوند مهربان،‌ با اتحاد و اتفاق، همدلي و همگامي و تلاش مستمر در عين حال مستقل، به دور از هرگونه تحزّب و دلبستگي‌هاي جناحي و سياسي‌كاري‌هاي نفساني، فارغ از هرگونه نگاه منفعت‌جويانه و فرصت‌طلبانه براي فراهم شدن زمينه‌هاي هرچه بيشتر تقيّدات اخلاقي و تعهدات حرفه‌اي اعضاي محترم و اقتدار پرشكوه هرچه بيشتر سازمان نظام روان‌شناسي و مشاوره كشور از هيچ تلاش و كوششي دريغ ننماييم.

از درگاه خالق مهربان سلامت و توفيقات روزافزون ادامه دهندگان اين طريق صواب را مسألت دارم.