اخبار سازمان نظام روان شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران - کد خبر : 449 مورخ:[1394-10-06 10:22:01]

»
»نشست شوراهای استانی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد

نشست روسا و اعضای شوراهای استانی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با حضور میهمانانی از وزارت کشور و سازمان بهزیستی و اعضای شورای مرکزی سازمان نظام

چاپ این صفحه

 

نشست روسا و اعضای شوراهای استانی با حضور میهمانانی ارجمند از وزارت کشور، سازمان بهزیستی کشور  و نیز حضور اعضای شورای مرکزی و هیات رییسه سازمان، روز چهارشنبه ۲۵ آذرماه، از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر در دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران برگزار شد. در این نشست، که در نوع خود طی سال­های گذشته بی ­نظیر بود، ابتدا دکتر عباسعلی اللهیاری، رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران، به بیان همت سازمان و توفیق­های حاصله در مدیریت کلان و خرد چالش­هایی پرداختند که پیش روی سازمان بوده است. از جمله این توفیق­ها ارتقای جایگاه سازمان در سطح مصوبه های دولت محترم جمهوری اسلامی ایران و مجلس محترم شورای اسلامی ذکر کردند.

دکتر محسنی بندپی،  رییس سازمان بهزیستی کل کشور، که با جمعی از معاونین و مدیران ارشد آن سازمان در نشست حضور یافته­ بودند، سخنران بعدی بودند که به رسالت­ های سازمان بهزیستی کشور پرداخته و در این میان با توجه به جایگاه رفیع تخصصی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره، ضرورت تعامل بهینه بین این دو سازمان را مطرح کرده و آمادگی کامل خود را برای ارتقای سطح همکاری های این دو سازمان خاطر نشان ساختند. واگذاری امور تخصصی مربوط به مشاوره تلفنی، از طرف سازمان بهزیستی به سازمان نظام روانشناسی و مشاوره، موضوع تفاهم­نامه ­ای بود که در ادامه سخنرانی دکتر محسنی بندپی، از آن رونمایی شده و تفاهم­نامه میان ریاست دو سازمان تبادل شد.

دکتر غلامعلی افروز، که ریاست سازمان نظام روانشناسی و مشاوره را در ۸ سال اول تاسیس این سازمان بر عهده داشتند و در حال حاضر عضو شورای مرکزی هستند در ادامه سخنرانی نموده و ضمن اظهار خوشحالی از روند اقدامات سازمان و تداوم امور قبلی آن، به بحث بیمه و چالش ­های پیش روی آن پرداختند.

نشست شوراهای استانی با سخنرانی جناب آقای دکتر حسینعلی امیری، قائم مقام وزیر کشور در امور مجلس، ادامه یافت. دکتر امیری، ضرورت حفظ نگاه علمی و تخصصی در پرداختن به امور به ویژه در حوزه روانشناسی تاکید کردند و در این خصوص به ذکر تجاربی از خود در امر قضاوت پرداختند که چگونه ویژگی­های روانشناختی افراد در حوزه خطیر قضاوت اثر می­کند و متخصصان این امر هستند که قادر خواهند این مسایل را در نظر گرفته و آنها را مدیریت نمایند و به استناد این مقدمه، به اهمیت سازمان نظام روانشناسی و مشاوره پرداخته و آمادگی خودشان را برای حمایت از این سازمان، به ویژه واحدهای سازمانی آن را از طریق افزایش تعامل آنها با استانداران اعلام فرمودند و اظهار داشتند که حضور ظرفیت های تخصصی استانی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در کنار استانداری ها، می­تواند راهگشای امور مختلفی از جمله پیشگیری از آسیب­های روانی اجتماعی و ارتقای سلامت شهروندان باشد.

دکتر حمید پورشریفی، معاون پارلمانی، حقوقی و استان­های سازمان نظام، که به نوعی میزبان نشست بودند، بعد از سخنرانی قائم مقام وزیر کشور، از نگاه بلند ایشان تشکر نموده و اظهار امیدواری کردند که با وجود چنین نگاه و حمایت­هایی، شوراهای استانی بتوانند در تعامل با استانداری های محترم، ضمن کسب حمایت­ها و نیز ارایه کمک­های تخصصی خود به شوراهای اداری و کمیته های مختلف استانداریها  بیش از پیش موثر و توانمند پیش بروند. ایشان در ادامه گزارشی از عملکرد سه ماه این معاونت ارایه نموده و ضمن اعلام خبر کلید خوردن انتخابات دومین دوره شوراهای استانی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در سراسر کشور، از روسا و اعضای شوراهای استانی خواستند که همچون همیشه، در انتخاباتی پرشور و سالم، نقش آفرینی کنند.

دکتر ابراهیم مداحی، معاون آموزشی سازمان در سخنرانی خویش ضمن ارایه گزارشی از عملکرد آن معاونت، به اقدامات سازمان در خصوص تدوین آیین ­نامه­ ها، ساماندهی و نظارت بر کارگاه های تخصصی، پیش برد امور مربوط به کاروزی و اعلام خبر مصوبه اخیر شورای مرکزی در این رابطه پرداختند و در نهایت مساله مهم ، آزمون بورد تخصصی را اعلام نموده و اینکه آیین­ نامه آزمون بورد در شورای مرکزی تصویب شده است و معاونت آموزشی در صدد است که نسبت به اجرایی شدن قریب الوقوع آن اقدام نماید.

دکتر محمد حاتمی، مشاور عالی ریاست سازمان و معاون نظارت حرفه­ای و امور کمیسیون­ها، ضمن مروری بر عملکردهای مختلف سازمان از بدو دوره سوم و تلاش­هایی که در این خصوص به عمل آمده است، همچنین چالش­هایی که پیش روی سازمان بود و همتی که برای مدیریت این چالش ها به عمل آمد، به ذکر اقدامات معاونت نظارت حرفه­ای و امور کمیسیون­ها پرداختند. در این گزارش، به تداوم کار و نیز تاسیس ده ها کمیسیون تخصصی، سامان دهی روند کمیسیون ها و امور صدور پروانه اشاره کرده و اظهار داشتند که اگرچه در این دوره بیش از ۲۰۰۰ پروانه تخصصی صادر شده است ولی هیچ پروانه ای بدون نظر کمیسیون­های تخصصصی و برررسی­های دقیق این کمیسیون­ها صادر نشده است. 

 دکتر محمد باقر حبی، معاون انتظامی و رسیدگی به شکایات، سخنران بعدی بودند که از تقدم پیشگیری از تخلفات در این معاونت و اقدامات انجام گرفته و در حال انجام در خصوص این نگاه خبر دادند. البته در خصوص برخورد بر تخلفات، عزم معاونت را مطرح کرده و از تداوم عملکرد نظام دار هیات های بدوی و مرکزی رسیدگی به تخلفات گزارشی را ارایه کردند. دکتر درتاج معاون پژوهشی سازمان نیز به اقدامات این معاونت به ویژه در برخورد با کنگره هایی  پرداختند که متاسفانه اخیرا به شکل تجاری در حال فعالیت هستند.

نشست شوراهای استانی که در تالار کوثر دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران شروع شده بود، بعد از ظهر همان روز، در سالن شورای دانشکده ادامه یافت و در این بخش از برنامه روسای شوراهای استانی در نشستی صمیمی با اعضای شورای مرکزی، ضمن اشاره به دستآوردهای شوراهای استانی، از مسائل و چالش­های پیش روی استان ها صحبت خواهند کرد و در نهایت جلسه با صحبت برخی از اعضای شورای مرکزی و جمع بندی ریاست سازمان ساعت ۵ بعد از ظهر به پایان رسید.

 

نام :
رایانامه :
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود
نظر شما :