اخبار سازمان نظام روان شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران - کد خبر : 567 مورخ:[1395-04-01 09:21:01]

»
»نامه رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره به رئیس محترم جمهور در خصوص اصلاح لایحه موسوم به سلامت روان

رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور جناب آقای دکتر اللهیاری در نامه ای به رئیس محترم جمهور، خروج و اصلاح لایحه موسوم به سلامت روان که از طرف وزیر محترم بهداشت در هیات محترم دولت مطرح شده بود را خواستار شد.

چاپ این صفحه


برادر بزرگوار جناب آقای دکتر روحانی
رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم
با احترام؛ همانگونه که مستحضرید سازمان نظام روان شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران که به منظور تحقق بخشیدن به ارتقاء سلامت روان جامعه در سال 1382 فعالیت خود را آغاز کرده و به حول و قوه الهی در این مسیر به توفیقات و موفقیت های زیادی نائل شده است. حضرتعالی نیک واقفید سلامت روان امروزه یکی از ملاک های اصلی ارزیابی جوامع و میزان توسعه یافتگی به شمار می رود. برخورداری از سلامت روان نقش چشمگیری در کارآمدی و پیشرفت کشورها بازی می کند و از طرفی برنامه ریزی و سیاستگذاری سازمان در خصوص سلامت روان جامعه بر اساس بند 2 و 3 ابلاغیه سیاستهای کلی نظام سلامتکه مقام معظم رهبری(مدظله العالی) ابلاغ فرمودند نقش سازمان در اجرای این سیاست ها مشهود می باشد.
متأسفانه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی لایحه ای را به عنوان لایحه سلامت روان تهیه نموده و به دولت ارسال نموده است که سلامت روان را صرفا به افرد مبتلا به اختلال روانی اعم از آشفتگی روانی یا بحران روانی و اشخاص مرتبط با این افراد تقلیل داده است و سلامت روان را صرفا طبی دیده است و به فرآیند ارتقاء و پیشگیری توجه ای ننموده است و نقش روان شناسان و مشاوران به عنوان متولیان اصلی سلامت روان نادیده گرفته شده است.
از آنجاییکه روانشناسان و مشاوران جایگاه ویژه ای در خانوادهو نفوذ اجتماعی بسیار زیادی در جامعه دارند و نسبت به این لایحه و پیگیری های غیرکارشناسی آن شدیدا اعتراض دارند و این به صلاح دولت تدبیر و امید نیست که این مجموعه عظیم و تأثیرگذار را در مقابل خود قرار دهد و از طرفی از نظر حقوقی نیز اشکالات عدیده ای دارد، هم در کلیات که با سیاست های کلی نظام سلام ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری متناسب نمی باشد و هم در جزئیات که به نقش تمام افراد تأثیر گذار نپرداخته است.
لذا از آن مقام عالی درخواست می شود دستور فرمائید این لایحه از دستور کار هیئت محترم دولت خارج شود تا در فرصت مناسب نسبت به تجدید نظر در تدوین لایحه سلامت روان، با محوریت سازمان نظام روان شناسی و مشاوره دستورات لازم را مبذول فرمایید. ضمنا به پیوست بیانیه جامعه روان شناسی و مشاوره کشور که توسط اعضاء شورای مرکزی و کمیسیون ها، روسای انجمن های علمی، مدیران گروههای روان شناسی و مشاوره دانشگاهها و همچنین بزرگان و نخبگان روان شناسی و مشاوره کشور تدوین و امضاء شده است را، خدمت حضرتعالی تقدیم می نمایم.
امید است با دستور شایسته و عاجل حضرتعالی که همواره به جایگاه و نظر دانشمندان و اندیشمندان دانشگاهی عنایت خاصی داشته اید، این جامعه عظیم و فرهیخته بتواند با امید و تدبیر نسبت به ارائه خدمات به جامعه اسلامی همچنان ثابت قدم و استوار باشند. دوام توفیقات حضرتعالی و دولت تدبیر و امید را از خداوند منان مسئلت دارم.

 

دکتر عباسعلی اللهیاری

نام :
رایانامه :
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود
نظر شما :